یکی از موضوعات ترسناک و سؤالات پرتکراری که برای علاقه‌مندان به دنیای وب و سئو مطرح می‌شود این است که: پنالتی شدن سایت چیست و چطور می‌توان جلوی آن را گرفت، در یک تعریف ساده باید گفت که پنالتی گوگل، به معنای ردشدن از خط‌قرمزهایی است که این موتور جستجو، برای وبسایت‌ها در نظر گرفته است.

پنالتی گوگل یک اقدام دستی توسط گوگل است که اگر وب‌سایت شما دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل را نقض کند، انجام می‌شود، درحالی‌که به‌روزرسانی الگوریتم بر نتایج جستجوی گوگل تأثیر می‌گذارد.

پنالتی گوگل
پنالتی گوگل

چرا سایت من پنالتی می‌شود؟

در ادامه پاسخ به سوال: پنالتی شدن سایت چیست و چرا ایجاد می‌شود، در مورد عمده دلایل قرارگرفتن سایت شما در این جریمه صحبت می‌کنیم.

دقت کنید که دلایلی که موجب پنالتی شدن سایت می‌شود زیاد است؛ البته که گوگل هیچ‌گاه دقیق در مورد آن‌ها صحبت نمی‌کند، اما در ادامه چند مورد از کلیدی‌ترین‌ها را ذکر خواهیم کرد:

 1. هرزنامه‌ها و یا اسپم های تولید شده توسط کاربر
 2. بک‌لینک‌های ساختگی
 3. کپی‌کردن محتوای تکراری
 4. تکرار بیش از حد و چگالی بالای کلمات کلیدی
 5. تبادل لینک‌های دوطرفه
 6. افزایش خطای 404 و سایر خطاها در سایت
 7. استفاده از تگ‌های canonical
 8. استفاده اشتباه از تگ‌های سرایند و هدینگ
 9. استفاده از لینک‌های مخفی
 10. استفاده بی‌رویه از لینک‌ها در پست‌ها
 11. هرزنامه نظرات در وبلاگ
 12. لیست سیاه پروفایل‌ها با تلاش‌های مکرر برای ارسال هرزنامه
 13. پست‌ها/نمایه‌هایی که به نظر می‌رسد به‌صورت خودکار تولید می‌شوند. (لازم است وب‌سایت خود را از نظر هرزنامه‌های فوق که بازدیدکنندگان مخرب قصد ایجاد آن را دارند نظارت کنید.)
 14. ارسال هرزنامه به موضوعات تالار گفتمان با محتوایی که شبیه یک تبلیغ است.

از جمله اصلی‌ترین دلایل پنالتی شدن سایت هستند.

در وین مارکتینگ در خصوص طراحی سایت، بیشتر بخوانید: طراحی سایت ساری

 

راه‌های جلوگیری از پنالتی سایت‌ها (روش‌های فرارکردن از پنالتی شدن سایت چیست؟)

راه های جلوگيری از پنالتی شدن
راه های جلوگيری از پنالتی شدن

در ادامه در مورد اصلی‌ترین عواملی که یک سایت پنالتی می‌شود صحبت خواهیم کرد.

لینک نخر

اولین موضوع که می‌تواند سئوی سایت شما را تحت‌تأثیر قرار دهد و خیلی زود شما را به قله‌های به‌ظاهر موفقیت برساند، خرید بک‌لینک است، گوگل به شیوه‌های مختلف خرید بک‌لینک را تشخیص می‌دهد و سایت شما را به‌راحتی پنالتی می‌کند. این که بخواهید از این مشکل رها شوید کار پیچیده‌ای است.

کلیدواژه انفجاری

دقت کنید که تکرار بی‌رویه کلمات کلیدی در محتوا، بدون درنظرگرفتن کیفیت و صرفاً بر اساس عدد چگالی، مشکل بزرگی است که موجب نقص در سئو و همین‌طور پنالتی می‌شود.

محتوای کپی

موضوع محتوای کپی در سئو و گوگل جدی است؛ گوگل به‌راحتی محتواهای کپی را از هم تشخیص می‌دهد و مشکلات این‌چنینی، تبعات سنگینی برای شما دارد. چون هم باید محتواها را مدیریت کرده و تغییر دهید و هم آن‌ها را مجدداً در صف انتظار گوگل قرار دهید.

تبلیغات پرتعداد

تبلیغات و بنرهای پشت‌هم که البته در سایت‌های ایرانی همیشه با آن مواجه هستیم، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل پنالتی شدن سایت شما است. نسبت به آن حساس باشید.

جمع‌بندی نهایی

در این مقاله در خصوص این که پنالتی شدن سایت چیست و چه عواملی می‌تواند موجب این اتفاق شود صحبت کردیم، اساساً قرار نیست که وب‌سایت شما تبدیل به یک صفحه رباتیک شود و کاربران را فرار دهد، اگر صرف کاربرپسند بودن را رعایت کنید و به سمت سئوی کلاه‌سیاه نروید، همه چیز خوب پیش می‌رود.

منبع: وین مارکتینگ